Jump to content

Gästrikland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gästrikland
Stema Gästrikland
Location of Gästrikland
VendiSuedia Suedia
KrahinaNorrland
QarqetQarku Gävleborg
Qarku Uppsala
Sipërfaqja
 • Gjithsej4.200 km2 (1.600 sq mi)
Popullsia
 (31 dhjetor 2016)[1]
 • Gjithsej153.723
 • Dendësia37/km2 (95/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
Kultura
 • LuljaConvallaria
 • KafshaCapercaillie
 • ZoguBlack-throated diver
 • PeshkuBaltic herring
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Gästrikland është një provincë (landskap) në bregun lindor të Suedisë. Kufizohet me Detin e Botnisë në lindje, Uppland në lindje dhe jug, Västmanland në jug, Dalarna në perëndim dhe Hälsingland në veri.

Princesha Madeleine mban titullin e Dukeshës së Gästrikland, gjithashtu të Hälsingland. Pjesa më e madhe e provincës përfshin, së bashku me pjesën më të madhe të Hälsingland, si dhe një pjesë të vogël të Dalarnës veriore në qarkun Gävleborg. Një pjesë e vogël e pjesës më juglindore të Gästrikland përfshihet në komunën Tierpqarkun Uppsala dhe gjithashtu një pjesë e cepit më veriperëndimor të komunës Heby në të njëjtin qark përfshihet në pjesën më jugore të provincës. Komunat në provincën e Gästrikland janë Gävle, Sandviken, Hofors dhe pjesa më e madhe e komunës Ockelbo. Gästrikland i përkiste Svealand para futjes së qarqeve në vitin 1634.

Provincat e Suedisë nuk shërbejnë për qëllime administrative apo politike, por janë entitete historike dhe kulturore. Në rastin e Gästrikland, provinca përbën pjesën jugore të qarkut administrativ, län, Qarku Gävleborg.

Gästrikland shpesh quhet porta për në Norrland sepse nga Gästrikland njerëzit shkuan në pjesën veriore të Suedisë.

Provinca përdor sloganin "Mbretëria e Hekurt" ("Järnriket").

Pjesët kryesore të Gästrikland përbëhen nga fusha, të cilat në jug dhe në lindje kalojnë në zona pjellore bujqësore. Në veri në perëndim terreni bëhet kodrinor dhe pyjor, i papërshtatshëm për punë agrare. Në këndin veriperëndimor gjen gjithashtu malin më të lartë të Gästrikland, Lustigknopp (fjalë për fjalë "Funny-hood"), me lartësi 402 metra; ky mal përbën edhe pikën e takimit të tre provincave Gästrikland, Hälsingland dhe Dalarna.

Janë gjetur pak sipërfaqe ujore më të mëdha, por një mori zonash të vogla, dhe nga sipërfaqja e përgjithshme rreth 1/10 është ujë. Liqeni më i madh i tij është Storsjön me një sipërfaqe prej 72 km2, në pjesët qendrore të tij.

Gästrikland ka një park kombëtar: Färnebofjärden.

Nënndarja e komunave bëhet brenda qarkut, jo krahinës. Por meqenëse provinca përkon me kufijtë komunalë jugorë në qarkun Gävleborg, komunat e mëposhtme janë në fakt të vendosura në Gästrikland:

Për qëllime turistike Komuna Älvkarleby konsiderohet gjithashtu një pjesë e Gästrikland.

Gästrikland ishte pjesë e Uppland deri në shekullin e 14-të ose të 15-të. Minierat dhe prodhimi i hekurit u bënë industri të rëndësishme në shekullin e 5-të dhe punimet e hekurit të Hofors dhe Sandviken ende punësojnë rreth 6500 njerëz, duke prodhuar çelik të specializuar dhe metale të tjera të veçanta.

Futbolli në provincë administrohet nga Gestriklands Fotbollförbund. Hokej mbi akull është gjithashtu popullor, me Brynäs IF.

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2016" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. 21 mars 2017. Marrë më 2017-11-17.