Jump to content

Västerås

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Västerås
Skeda:Västerås Stad.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej137,428
{{{postal_code_type}}}
8372
Faqja zyrtarehttp://www.vasteras.se/

Västerås është një qytet në komunen Västerås, vend qarkun e Värmland dhe të qytetit dioqeza e dioqezës Västerås. Västerås është qyteti i pestë i Suedisë i madh me 109 000 banorë në qytet.

Västerås është quajtur edhe Mälarstaden dhe shaka për Gurkstaden pas kultivimit të gjerë të ashtuquajturat Västerås kastravec e cila filloi pas një zjarri të qytetit 1714.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me vulën e qytetit nga Vitet 1200 në fund, Västerås, është një nga qytetet më të vjetra të Suedisë. Västerås llogaritet si një qytet nga viti 990 dhe do të pas Skara (988), por me Lund (990) dhe Sigtuna (990) në listën e qyteteve në Suedi nga viti. Zyrtarisht qytetit të njohur të Västerås 1990 1000 vjetorin e saj të verës Westra AROS ishte tashmë në Mosha Viking një vend i madh tregtar, ku ai qëndronte në grykëderdhje Svartån. Qendër tregtare, Birka shkoi nën dhe shpopulluar në 900 fund. Viking bastisjeve çuar në rritjen e tregtisë, dhe tregtarët filluan të shikojnë për vende të reja. Ajo ishte atëherë e natyrshme për të zgjedhur zgjidhjen në gojën e Svartån. Vend ishte e mirë dhe lagje kishte zhvilluar tashmë një rrjet të marrëdhënieve.

Në fillim të viteve 1000, Västerås, qyteti i dytë më e madhe të Suedisë në 1100-së, u emërua në dioqezë Västerås, kjo ishte në fillim në të dy peshkop dhe përmbaruesit e mbretit, dhe Katedralja është ndërtuar. Në qytetin e Västerås ka ende për të gjetur kisha 1100-shekulli. Megjithatë, duke zbuluar dy anketat arkeologjike në vitet 1970 gjurmët e hershme të krishterimit në fillim. Në bllokun e John (midis Svartån dhe Bond Market Square) ishte një varrezë të madhe të krishterë si fillim si Vitet 1200 u fshehur nga zgjidhje e parë. Takim ka hyrë në kohën e vjetër e ca. 100 gjetur skelete të Vitet 1100, ndoshta më herët. Viti 1320 është përmendur në një botim të "varrezat e vjetër". Teoritë thonë se në kishë të vjetër në Västerås gjithashtu do të jetë në fushë. Gjatë 1200 u ndërtuar edhe një manastir në Monk Island (ku e tanishme City Hall është e vendosur), dhe në hyrje të portit të ishte tani një kala të vogël. Västerås kala është ndërtuar si një kala që në fillim të Vitet 1200, por në vitet 1300 e ndërtuar kala në një kështjellë dhe ajo ishte nga ketu se ju do të mbrojë qytetin nga sulmet nga liqeni. Kalaja ishte pikë qendrore e dy sunduesve e rebelëve dhe u drejtuan për të verifikuar.

Për dy muaj në 1501 kalaja e rrethuar Västerås e Sten Sture Plaku, i cili në vdekjen e tij në 1503 të kontrolluar pothuajse të gjitha të Suedisë. 1511 ishte danez mbreti krishterë në marshimin në Suedi perëndimore. Västerås Peshkopi, Otto Olavi (Svinhufvud), u punësua si negociator me Dane. Pas shumë udhëtime akuzuar Otto të jetë shërbëtor danezëve ", dhe u arrestua në katedrale për të burgosur në kështjellën Västerås. Në verën e vitit 1520 kapur Kalaja e danezëve, i cili solli Otto në Stokholm. Christian II u kurorëzua mbret dhe kërdi pasuan. Arsyet për vrasjet, mbret në veçanti në ankesë si Peshkopi Otto ngritur mbi trajtimin që ai dhe të burgosurit e tjerë duruar. Västerås Jashtë ishte Gustav Vasa dhe Dalecarlians kontestuar në 1521 nga ana e danezëve. Beteja e Västerås, e cila është e përshkruar në Peder Swart nga 1560, ishte një sukses i madh për Vasa dhe manastiri u pushtua maj 1521, kalaja 1522 Peder Swart ishte peshkop në 1562 deri në vdekjen e tij Roli i tij kryesor ishte kështjellë Västerås për të luajtur në kohën garën kur kalaja është ndërtuar në. Këtu u Västerås parlament Reformimi në 1527, kur Gustav Vasa shfuqizohen katolicizmit, dhe Västerås arvförening 1544 kur Suedia u bë një arvkungadöme.

Kur industrisë minerare ka filluar në Vitet 1200 u bë porti kryesor Västerås anijeve për hekur dhe bakër nga Bergslagen. Gjatë 1500, anijeve ishte edhe argjendi nga Sala i Västerås. Për pjesën më të madhe të Mesjetës, Västerås, një ndër vendet më të rëndësishme të Suedisë shënoj monedhë. Afërsia në minierë argjendi Sala ishte ndoshta arsyeja për Västerås myntort vetëm secilit vend në mes të 1538-1540. Në këtë imazh mund të jetë e bashkangjitur me e madhe mesjetare thesar monedha, Västerås tatimore, e cila u gjet në vitin 1972 në Västerås qendrore, me një total prej 16 332 monedha, e cila është më e madhe e tretë në Suedi.

1619 ishte Peshkopi John Rudbeckius të Västerås dhe themeloi këtë shkollë të vjetër të lartë, shkollën e lartë në Rudbeckianska 1623. Rudbeckius ishte gjithashtu një pionier në shkollim për vajza. 1630 ai fillon shkollën e vajzave të parë '. Të dyja shkollat ​​ishin të lidhura shumë me katedralen dhe gjithashtu, kur pjesa e varfër e qytetit, Kisha Hill. Këtu është zbuluar në të njëjtin vit rasti i parë i pllakos. 357 njerëz vdiqën, që ishte rreth 20% të popullsisë së saj.

Västerås ka vuajtur nga zjarret qyteti shumë, duke përfshirë 1714 Me këtë ardhja e re një kopsht në Munkholmen ish-ku Gustav Vasa e parë e ndërtuar një kopsht mbretërore me pemët e përfshirë mollë, dardha dhe HOPS. Kopsht u transformua në vitet 1800 në një park të madh të vendosura nga qendra, Vasa Park.

1898 u shfaq një plan për një hotel në qytetin Västerås përfshirë hotel, restorant, dyqan berber, kompanitë e pijeve dhe dhoma banket do të jetë. Pas grindjeve të shumta, dhe pas pesë vjet ankth për përurua bashki Västerås të reja, të cilat dikur i njohur vetëm si Hotel City, 1907. Arkitekt Eric Hahr kishte krijuar një ndërtesë Nouveau Arti që ende renditet si një nga ndërtesat më të bukura. Në oborrin e pasme e hotelit edhe ndërtuar një shtëpi dhe një fabrikë pijesh alkoolike shënoj, edhe pse ajo ishte projektuar nga Hahr. Menjëherë pas përurimit ata ndryshuar emrin e tyre në Hotel City. Hoteli përmban 40 dhoma, dhoma të mëdha ngrënie, sallën e banketit, kafe muzikë dhe një dyqani i pijeve. Si ndërtesa e parë në Västerås u prezantua si closets ujit, i cili atëherë ishte shumë luksoze dhe një shenjë e progresit modern. Që nga viti 1988, hoteli ka qenë e drejtuar nga Hotele Elite.

Västerås epokë tjetër erdhi me industrializim të cilat përfshijnë një turbinë në Svartån ndërtuar 1891 Kjo ndërtesë për prodhimin e energjisë ishte vendimtare për transferimin e kompanisë elektrike e pushtetit dhe të kompanisë ndriçim nga Arboga të Västerås. Takimi 1890 aksionerëve të mbajtur në sallën e qytetit në Västerås, gjë që çoi në të kompanisë suedeze Përgjithshëm Electric, ASEA u formua. Tani e njohur si ABB. 1917 ishte fuqia Västerås avull bimore, e ndërtuar nga Bordi ujëvarë Royal, në operacion.

Në Västerås gjithashtu filloi Nordiska prodhimin e produkteve në drejtim të rrymës Metall të, bronzi bakri dhe alumini. Nga drejtuesit ASEA të energjisë krijon mundësi për një industri me të tërhequr teli, kodrina mullinj, tubdrageri, vdesin metal, shkritore, dyqan makine dhe prodhimit të municionit. Nordike Metal Company u bashkua në 1907 për të Aktiebolaget suedisht Metal Works. 1910 Struktura e kompanisë dhe të Re Kompania suedeze Metal Works është formuar. Ajo ndryshoi emrin e saj për të AB, Metal suedeze Punon 1914, një emër që keni ndërmend të mbajë në 1969 kur Gränges blej Metallverken dhe Gränges Essem formuar. Sot, metal një pjesë të vogël të industrisë në Västerås emrin bakri Outokumpu.

E qytetit u rrit relativisht shpejt nga vitet 1890. Nëse Arboga qëndron si një krahasim, ata kishin rreth 4500 banorë, ndërsa Västerås kishte rreth 8.000 banorë. 30 vjet më vonë, apo 1920, kështu që kishte Västerås 30 600 banorë dhe Arboga 5100 Ky zgjerim është ilustruar nga Västerås avancuar nga statusi i qytetit të Perandorisë 25 në mesin e 1800 të pestë (2007). Vetëm 22 përqind e njerëzve që jetonin në qytet në 1890 ishte ende 18 vjet më vonë në varësi të shitjes [9].

Shembujt e kompanive që filloi në Västerås dhe ICA, e cila ka filluar në vitin 1938, pas takimit në Västerås nga një nismë e përfshirë Hakon Swenson dhe Hennes pjesërisht klädesmodekedjan & Mauritz, e cila u themelua në 1947 nga Erling Persson në një dyqan në Main Street në Västerås. tregtarëve të parë Suedisë Ford ishin gjithashtu në Västerås.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]