Jump to content

Västergötland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Västergötland
Stema Västergötland
Location of Västergötland
VendiSuedia Suedia
KrahinaGötaland
QarqetQarku Västra Götaland
Qarku Jönköping
Qarku Halland
Qarku Örebro
Sipërfaqja
 • Gjithsej16.694 km2 (6.446 sq mi)
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej1.390.802
 • Dendësia80/km2 (210/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
 • DialektiVästgötska
Göteborgska
Kultura
 • LuljaHeather
 • KafshaKurrilë
 • Zogu
 • PeshkuBurbot
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Västergötland është provincë (landskap) në jugperëndim të Suedisë.

Västergötland është shtëpia e Göteborg, qyteti i dytë më i madh në Suedi, i cili ndodhet përgjatë një shtrirje të shkurtër të ngushticës Kattegat. Kufizohet me Halland në jugperëndim, Bohuslän në perëndim, Dalsland, Vänern dhe Värmland në veri, Närke dhe Vättern në lindje dhe Småland në juglindje.

Provincat e Suedisë nuk kanë asnjë funksion administrativ. Në vend të kësaj, ai funksion shërbehet nga qarqet e Suedisë. Nga shekulli i 17-të deri më 31 dhjetor 1997, Västergötland u nda në Qarkun Skaraborg, Qarkun Älvsborg dhe një pjesë të vogël të Qarkut Göteborg dhe Bohus. Nga 1 janari 1998 pothuajse e gjithë provinca është në qarkun e sapokrijuar Västra Götaland, me përjashtim të Komunës Habo dhe Komunës Mullsjö, të cilat u transferuan në Qarkun Jönköping, dhe pjesëve më të vogla të provincës që janë në Qarkun Halland dhe Qarkun Örebro.

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2021" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. Marrë më 2022-12-28.