Jump to content

Dalsland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dalsland
Stema Dalsland
Location of Dalsland
VendiSuedia Suedia
KrahinaGötaland
QarqetQarku Västra Götaland
Qarku Värmland
Sipërfaqja
 • Gjithsej3.708 km2 (1.432 sq mi)
Popullsia
 (31 dhjetor 2016)[1]
 • Gjithsej50.604
 • Dendësia14/km2 (35/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
 • DialectGötamål
Kultura
 • LuljaMos më harro
 • KafshaKorbi
 • Zogu
 • Peshku
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Dalsland është një provincëGötaland në jug të Suedisë. Shtrihet në perëndim të liqenit Vänern dhe kufizohet me Värmland në veri, Norvegjinë në veriperëndim, Bohuslän në perëndim dhe Västergötland në jug.

Dalsland fillimisht quhej Dal, "Lugina", fillimisht duke iu referuar vetëm pjesës së sheshtë juglindore. Emri Dal përdoret ende pjesërisht në vend, për të gjithë Dalsland. Emri Dalsland, "toka e luginës", mund të jetë dhënë nga autoritetet qendrore, për të dalluar nga Dalarna.

Provincat e Suedisë nuk shërbejnë për qëllime administrative apo politike, por janë entitete historike dhe kulturore. Dalsland formoi pjesën veriore të qarkut administrativ Älvsborg deri në vitin 1998 kur u formua qarku i tanishëm Västra Götaland.

Pamje nga rrafshnalta Kroppefjäll, ku një zonë e mbyllur është caktuar si rezervat natyror.

Asnjë pjesë tjetër e Suedisë nuk e ka zonën e saj të mbuluar me aq shumë liqene sa Dalsland. Nga sipërfaqja e saj totale, rreth 450 km2 është ujë, por një pjesë e liqenit Vänern (liqeni më i madh i Suedisë) është gjithashtu që i përkasin provincës.

Nga brigjet e Vänern, mund të lundroni nëpër sistemet e lumenjve deri në liqenin mitik Stora Le. Stora Le ka një gjatësi prej 66 km, nga të cilat 37 km janë brenda Dalsland, dhe pjesa e mbetur brenda provincës Värmland, me një gji në Norvegji.

Terreni përbëhet nga 1/4 toka bujqësore dhe 2/3 toka pyjore. Pjesa jugore e provincës është e përshtatshme për bujqësi, por ka mungesë të fuqisë njerëzore për ta kultivuar atë.

Tresticklan është një park kombëtar në Dalsland. Ka edhe disa rezervate natyrore.

Kanali Dalsland u përfundua mëë 1868 dhe ka 28 mbyllje në gjatësinë e tij prej 254 km.

Komunat janë rrethe lokale të administratës, me këshilla të zgjedhur. Brenda kufijve të Dalsland këto janë komunat:

  1. Komuna Bengtsfors
  2. Komuna Dals-Ed
  3. Komuna Färgelanda
  4. Komuna Mellerud
  5. Komuna Åmål
  6. Pjesët e komunave Munkedal, Säffle, Vänersborg dhe Årjäng, edhe pse të gjitha selitë komunale të këtyre katër janë jashtë kufijve të Dalsland.
  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2016" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. 21 mars 2017. Marrë më 2017-11-25.