Jump to content

Bohuslän

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bohuslän
Stema Bohuslän
Location of Bohuslän
VendiSuedia Suedia
KrahinaGötaland
QarkuQarku Västra Götaland
Sipërfaqja
 • Gjithsej4.400 km2 (1.700 sq mi)
Popullsia
 (31 dhjetor 2016)[1]
 • Gjithsej299.087
 • Dendësia68/km2 (180/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
 • DialektiGötamål
Kultura
 • LuljaDorëzonja
 • KafshaHarbour seal
 • ZoguEurasian oystercatcher
 • PeshkuMackerel
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Bohuslän (Danisht: Bohuslen; Gjuha norvegjeze: Båhuslen) është një provincëGötaland, në pjesën më veriore të bregut perëndimor të vendit. Kufizohet me Dalsland në verilindje, Västergötland në juglindje, SkagerrakDetit të Veriut në perëndim dhe qarkun Østfold, në Norvegji, në veri. Emri fjalë për fjalë do të thotë Qarku Bohus, megjithëse ndante qarqe me qytetin e Göteborg përpara bashkimit të qarkut në 1998 dhe kështu nuk ishte një njësi administrative më vete.

Provincat e Suedisë nuk kanë asnjë funksion administrativ. Në vend të kësaj, ai funksion shërbehet nga qarqet e Suedisë. Për shekuj, qarku administrativ për Bohuslän ishte Qarku Göteborg dhe Bohus, dhe siç nënkupton emri i tij, ai përbëhej nga e gjithë provinca e Bohuslän së bashku me qytetin Göteborg. Në vitin 1998, disa qarqe suedeze u shkrinë për të reduktuar kostot e administrimit, dhe kështu Qarku Göteborg dhe Bohus u bashkuan në Qarku Västra Götaland.

Bregdeti shkëmbor i Bohus

Gjeografia dallohet nga bregu shkëmbor, që kufizohet me një arkipelag: ka rreth 3,000 ishuj dhe 5,000 ishullth (gërxh). Këto përbëjnë pjesën veriore të arkipelagut Göteborg, i dyti më i madh i Suedisë pas arkipelagut të Stokholmit. Në kohët e vjetra, peizazhi detar ishte i njohur për shkëmbinj nënujorë të shumtë dhe shkëmbinj të fundosur, të cilët shkaktuan shumë mbytje anijesh. Dy nga ishujt më të mëdhenj, Orust dhe Tjörn, përbëjnë komunat e tyre. Të dy ishujt kanë një kulturë dhe histori të veçantë. Megjithatë, terreni shkëmbor nuk mund të thuhet se është malor: pika më e lartë është Björnepiken me 224 metra.

Për sa kohë që Norvegjia ishte një mbretëri më vete, provinca lulëzoi dhe kështjella Båhus ishte një nga kështjellat kryesore të mbretërisë. Kur Norvegjia u bashkua me Danimarkën, provinca filloi rënien e saj në pasuri; zona u sulmua shpesh nga forcat suedeze si pjesë e përleshjeve më të mëdha kufitare. Kalaja norvegjeze, Båhus, u ndërtua për të mbrojtur këtë territor. Duke qenë një zonë kufitare me mbretërinë suedeze, dhe në një masë më të vogël kundër tokave daneze në Halland, rajoni i Båhus ishte i populluar në mënyrë disproporcionale nga familjet e ushtarëve.

Båhuslen i përkiste Danimarkës-Norvegjisë derisa iu dorëzua Suedisë në Traktatin e Roskilde në vitin 1658. Kalaja e Carlsten u ndërtua në Marstrand gjatë shekullit të 17-të. Për një periudhë, Marstrand ishte gjithashtu një port i lirë (porto Franco), me një praktikë fetare të lirë dhe, si i tillë, shtëpia e sinagogës së vetme në Suedi në atë kohë.

Peshkimi tregtar i harengës u rrit në shekullin e 18-të dhe provinca lulëzoi gjatë një periudhe të madhe harenge rreth viteve 1747-1809. Shumë komunitete të vogla peshkimi u rritën rreth bregut.

Përpara se të fillonte peshkimi në shkallë të gjerë i harengës, Bohuslän kishte një mbulesë të konsiderueshme pyjore. Druri dikur ishte produkti më i madh i eksportit dhe burimi kryesor i të ardhurave në Bohuslän. Por me rritjen e rëndësisë së peshkimit, nevojitej më shumë dru si material ndërtimi për shtëpitë dhe varkat, dhe si lëndë djegëse për kaldaja me vaj harenge (trankokerier). Shpyllëzimi gjatë shekullit të 19-të shkaktoi peisazhin e sotëm të thyer, shkëmbor.

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2016" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. 2017-03-21. Marrë më 2017-11-25.