Jump to content

Hisingen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje nga Ringön, Göteborg

Hisingen është ishulli i pestë më i madh në Suedi pas Gotland, Öland, Södertörn dhe Orust. Kufizohet me lumin Göta në jug dhe lindje, me lumin Nordre në veri dhe Kattegatt në perëndim. Ishulli i përketë komunës Göteborg dhe qarkut Västra Götaland. Ishulli ndahet në dy provinca Bohuslän dhe Västergötland.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hisingen mund të interpretohet si “Ishulli i ndarë nga kontinenti”[1][2][3][4]

Fjala hiss në suedisht do të thotë ashensor dhe ingen do të thotë “askush”.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i parë me emrin Göteborg u themelua në vitin 1603 në Hisingen pranë Färjenäs, qyteti ishte kryesisht i populluar nga tregtarët holandezë, të cilët trajtuan tregtinë e jashtme të Suedisë. Megjithatë, qyteti u dogj nga danezët në vitin 1611 gjatë të ashtuquajturit Lufta e Kalmarit dhe mbetjet e vetme të mbetura që ende mund të shihen sot janë themeli i kishës që qëndronte në qendër të qytetit.

Deri në vitin 1658, kur u dorëzua në Suedi nga Danimarka-Norvegjia nga Traktati i Roskilde, ishulli u nda në një pjesë suedeze dhe norvegjeze. Ndarja vazhdoi në emër zyrtar të rretheve provinciale të Hisingen suedeze dhe norvegjeze - Svenska Hisingens härad dhe Norska Hisingens härad - deri në vitin 1681 kur u emërtuan si rrethe të Lindjes dhe Perëndimit.

Ishulli ishte kryesisht tokë bujqësore deri në shekullin e 19-të, kur industrializimi filloi dhe kompanitë si Arendalsvarvet, Eriksberg, Götaverken dhe Lindholmen filluan të punojnë atje. Për shumicën e shekullit të 20-të, deri në krizën e anijeve në vitet 1970, ishulli ishte fokusi për ndërtimin e anijeve suedeze.

Prodhuesi i makinave Volvo ka rrënjët e tij në Hisingen; aty ishte fabrika e tyre e parë dhe makina e parë, Volvo ÖV 4, u prodhua në vitin 1927.[5] Sot, kompania ka ende zyrën e saj kryesore dhe fabrikat e prodhimit në ishull. Muzeu i Volvos ndodhet gjithashtu aty pranë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Göteborg, ed. Jan Jonasson, "Ortnamn", fil dr Hugo Karlsson, STF-landskapsserie, Esselte, Nacka 1978 ISSN 0347-6081 s.303
  2. ^ Älvsborgs län - historia i gränsbygd, ed. Mimi Håkansson, "Häradsnamnen", fil dr Hugo Karlsson, Länsstyrelsen i Älvsborgs län, Risbergs Tryckeri, Uddevalla 1997 ISBN 91-86832-09-3 s.82-83
  3. ^ Bohusläns forntid, Carl-Axel Moberg, Göteborg 1963 s.13
  4. ^ Mal og Minne, Oddvar Nes, Oslo 1974 s.53
  5. ^ "The Volvo history". Volvo Group Global. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2009. Marrë më 2010-12-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)