Öland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Öland
Stema Öland
Location of Öland
VendiSuedia Suedia
KrahinaGötaland
QarqetQarku Kalmar
Sipërfaqja
 • Gjithsej1.345,44 km2 (519,48 sq mi)
 Sipas 1 janarit 2014.
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej26.617
 • Dendësia192/km2 (50/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Öland është ishulli i dytë më i madh suedez dhe më i vogli nga provincat e Suedisë. Kufizohet me Detin Baltik në lindje të Småland nga i cili ndahet nga Ngushtica e Kalmarit. Që nga viti 1972, ishulli është lidhur me kontinentin përmes Urës Öland, e cila është ura më e gjatë e Suedisë, duke numëruar pjesët e urës që shtrihen brenda kufijve të vendit.[a]

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema dhe flamuri i Öland, i përdorur që nga viti 1555

Provincat e Suedisë nuk i shërbejnë më qëllimeve administrative apo politike, por ende ekzistojnë si entitete historike dhe kulturore. Öland është pjesë e qarkut administrativ të Qarkut Kalmar dhe përbëhet nga Komunat Borgholm dhe Mörbylånga. Në periudhën e shkurtër midis 1819 dhe 1826 ekzistonte Qarku Öland; përndryshe, ishulli ka qenë pjesë e Qarkut Kalmar që nga viti 1634.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pesë qytetet më të mëdhaja në Öland janë:

# Qyteti Popullësia
1 Färjestaden 5,018
2 Borgholm 3.071
3 Mörbylånga 1.780
4 Köpingsvik 599
5 Skogsby 569

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Öland ka një klimë oqeanike gjysmë-kontinentale me ndryshime të mëdha të temperaturës midis verës dhe dimrit. Ekzistojnë dy stacione kryesore të motit, njëri në skajin verior dhe tjetri në skajin jugor. Pavarësisht nga gjerësia më veriore, skaji verior i Öland është shumë më i butë se skaji jugor, pasi ajri ngrohet mbi masat më të mëdha tokësore përreth gjatë ditëve, ndërsa ruan tipare të rënda detare gjatë natës. Është gjithashtu më përfaqësuese për klimën e përgjithshme të ishullit, ku vetëm jugu i thellë është shumë më i freskët në një gadishull të ngushtë.

Mjedisi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stora Alvaret në juglindje të Öland me kalanë Eketorp në sfond

Tipari dominues mjedisor i ishullit është Stora Alvaret, një trotuar gëlqeror i cili është habitati i llojeve të shumta të rralla dhe të rrezikuara. Studimi i parë shkencor i njohur i biotës së Stora Alvaret ndodhi në vitin 1741 me vizitën e Lineut.[2][3]

Öland shërbehet nga një autostradë rrethuese, Rruga 136. Në vitin 2011 kompania Gripen Gas paraqiti një kërkesë për shpime provë në Öland për gaz natyror. Kërkesa u miratua nga Bergsstaten, agjencia qeveritare përgjegjëse për trajtimin e çështjeve gjeologjike në lidhje me kërkimin. Miratimi është pritur me kritika në nivelet administrative bashkiake dhe të qarkut, duke cituar se çarjet e shumta në shtratin gëlqeror mund të shkaktojnë ndotjen e ujërave nëntokësore nga kërkimi i gazit.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja Borgholm u ndërtua midis viteve 1669 dhe 1681 për Mbretëreshën Hedvig Eleonora, dhe projektuar nga Nicodemus Tessin Plaku. Në afërsi të tij ndodhet Pallati Solliden, shtëpia verore e familjes mbretërore.

Habitati i trotuareve gëlqerore të Ölandit jugor, i njohur si Stora Alvaret, është futur si një vend i programit të Trashëgimisë BotëroreUNESCO-s.[4] Veçoritë e kësaj janë llojet e shumta të rralla të gjetura; vende parahistorike si Gettlinge dhe Eketorp; mullinj të shumtë të vjetër prej druri të mbetur në këmbë, disa prej të cilëve datojnë në shekullin e 17-të; dhe peizazhin e veçantë gjeologjik alvar.

Për një dekadë, Öland ka organizuar një festival vjetor të korrjeve të quajtur Skördefesten që zhvillohet çdo tetor. Në lidhje me këtë ngjarje, fermerët e ishullit mblidhen me fermerë nga pjesa tjetër e vendit dhe shesin të korrat e tyre dhe i lënë të interesuarit të marrin pjesë në jetën e përditshme në fermat e tyre, përveç aktiviteteve të tjera. Ka gjithashtu shumë ekspozita arti për shfaqje gjatë Skördefesten, veçanërisht gjatë natës së artit Konstnatten.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ura Öresund është në përgjithësi më e gjatë, por pjesa brenda kufijve të Suedisë është disi më e shkurtër.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2021" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. Marrë më 2022-12-26.
  2. ^ Carolus Linnaeus, Species Plantarum, Uppsala, Sweden (1753)
  3. ^ L.K. Königsson, The Holocene History of the Great Alvar of Öland, Acta Phytogeographica Suecica 55, Uppsala (1968)
  4. ^ Hakan Sandbring and Martin Borg, Oland: Island of Stone and Green, May 1997