Öland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Öland
Provincë
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Qarku Kalmar
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,347 km2
Popullsia 25,350 banorë (2015)
Dendësia 18,8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Öland është ishulli i dytë më i madh dhe provinca më e vogël Suedi. Kufizohet me Detin Baltik në lindje të Småland të cilët ndahen nga Ngushtica e Kalmarit.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pesë qytetet më të mëdhaja në Öland janë:

# Qyteti Popullësia
1 Färjestaden 5,018
2 Borgholm 3.071
3 Mörbylånga 1.780
4 Köpingsvik 599
5 Skogsby 569