Habitati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Habitati (shumës: habitate) janë territore tokësore ose ujore të cilat dallojnë për nga karakteristikat gjeografike, abiotike dhe biotike pa marrë parasysh se a janë plotësisht natyrorë apo përafërsisht-natyrore. Te gjitha gjallesat kane nevoje per nje vend ku te rriten, te ushqehen, te jetojne dhe te shumohen. Ky vend quhet habitat. Ne te njejten hapesire te sterese ose te detit mund te kene disa habitate. Disa nga habitatet mund te jene malet, pyjet ose brigjet etj.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LIGJI PËR MBROJTJEN E NATYRËS [1] Arkivuar 29 shtator 2007[Mospërputhje datash] tek Wayback Machine