Borås

Coordinates: 57°43′16″N 12°56′25″E / 57.72111°N 12.94028°E / 57.72111; 12.94028
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Borås
Stacioni hekurudhor në Borås
Stacioni hekurudhor në Borås
Stema Borås
Nofka(t): 
Qyteti i teksilit
Borås is located in Earth
Borås (Earth)
Koordinatat: 57°43′16″N 12°56′25″E / 57.72111°N 12.94028°E / 57.72111; 12.94028
ShtetiSuedia
ProvincaVästergötland
QarkuQarku Västra Götaland
KomunaKomuna Borås
Themeluar1621
Sipërfaqja
 • Gjithsej31,40 km2 (1,210 sq mi)
Lartësia mbidetare
143 m (469 ft)
Popullsia
 (2020)
 • Gjithsej73.980
 • Dendësia2.111/km2 (5,470/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Kodi postar
501 xx
Prefiksi(+46) 33
Faqja zyrtarewww.boras.se

Borås është një lokalitetVästergötland dhe zonë qendrore në Komunën Borås, Qarku Västra Götaland, dikur qarku Älvsborg. Borås është zona e 15-të më e madhe urbane e Suedisë, dhe është qyteti më i madh i vendosur tërësisht në provincën e Västergötland me 73,649 banorë (2019) nga 114,083 banorë të komunës (2019). Një statujë e themeluesit të qytetit, Gustav II Adolf, qëndron në Stora torget.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Borås u themelua nga mbreti Gustav II Adolf në vitin 1621. Gjatë kësaj kohe ishte e ndaluar për të shitur mallrat e jashtë kufijve të qyteteve pa paguar detyrë. Qyteti u themelua më të kurorës do të marrë të ardhurat tatimore nga shitja bangs. Ata jetonin në rrethin pavarësisht ndalimit dhe shkoi rreth vendit dhe mallrave të shitura. Gjatë 1500 bangs ishin fshatarë të zakonshëm që shtoj furnizime në dimër nga shitja e zanateve të tyre, e tyre forcon dhe zdrukthëtari e saj. Ata gjithashtu zhvilluar gjuhën e tyre quhet månsing me fjalët që ende jeton në suedisht.

Në pranverën e vitit 1620 i dërgoi një përfaqësues të disa të mbretit që ata do të ankohen për mënyrën se si bangs u trajtuan nga qytetet që ishin rreth dhe për të organizuar një mënyrë për të vazhduar tregtare. Mbreti pastaj u kërkoi atyre ose të pushojë tregtare ose gjetur një qytet të ri. Vendimi ishte që një qytet, u themelua rreth fshatit kryesor të quajtur Torpa, kishë e cila tani është e njohur colloquially si Caroli Kishës. Në mes i verës i dërgoi përsëri lajmëtarë te mbreti për të marrë statut. Por në atë kohë ishte mbreti i procesit të joshjes së në Gjermani, pse ai ka marrë një vit para se të qytetit mori privilegjet e saj. Më 29 qershor 1621 u Borås kapele nga privilegjet e përkohshme të drejtën për të tregtisë. Privilegjet e plota të dhëna nga mbreti 25 maj 1622. Në 1624 privilegjet e zgjeruar në Borås krijuesit kishin të drejtë të tregtisë, ku ata vetëm për të kërkuar për detyrë të paguar mallrat në Borås.

Borås ka qenë e rrënuar nga katër zjarreve qytetit: 1681, 1727, 1822 dhe 1827 Kisha Caroli është ndërtimi i vjetër në Borås, dhe ajo ka mbijetuar të gjitha zjarret.

Qyteti ishte fillimisht një performancë të fortë, duke arritur në mbi 2 000 banorë para 1700 mesi i shekullit. Gjatë 1700, kushtet u përkeqësua, njerëzit e zakonshëm filluan të shikojmë përtej Borås, dhe qyteti mundi konkurrencën nga Ulricehamn. status Monopoly përfundoi, dhe pavarësisht nga disa vepra të prodhimit të operacioneve, duke përfshirë edhe ngjyrosje, Borås hyri në një periudhë të zhvillimit të ngadaltë gjatë pjesës 1700 ky i fundit.

Zhvillimi modern i Borås mori hov në mesin e shekullit të 19-të, kur u krijuan disa fabrika pambuku. Fabrika të tjera tekstili u shtuan rreth fundit të shekullit dhe hekurudha gjithashtu dha një stimul të fortë. Popullsia u rrit nga rreth 3 000 (1860) për mbi 15 000 në fillim të shekullit. Borås atëherë i përkiste qyteteve rritje më të shpejtë dhe të avancuara nga vendi 32 (1860) të 12 (1900), renditet nga popullata.

Zhvillimi i shpejtë vazhdoi edhe në shekullin e 20-të dhe Borås arriti në vendin e nëntë në vitin 1950. Borås ka qenë një nga qytetet më të rëndësishme të tekstilit të mbretërisë dhe qyteti u godit rëndë kur e ashtuquajtura kriza e tekstilit goditi në vitet 1970 dhe 1980 në Suedi. Gjatë periudhës së pasluftës, megjithatë, rëndësia e industrisë u zvogëlua, në të njëjtën kohë kur fokusi i njëanshëm i Borås në industrinë e tekstilit u zhvendos në një strukturë industriale më të përzier. Borås është karakterizuar gjithnjë e më shumë nga funksioni i tij si një qytet qendror për rrethinat e tij dhe rritja e popullsisë ka qenë relativisht modeste gjatë gjysmës së dytë të shekullit të 20-të.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompanitë Borås në mënyrë postare është Hobbex (1961) dhe NetOnNet (1999). Por një nga kompanitë e porosive me postë për në Borås u themelua nga Mark J Emanuelsson 1909. Gjatë periudhës së pasluftës Borås u rrit shumë shpejt, kur ka pasur një rritje të fuqishme në industrinë e tekstilit me Algots si anije. Gjatë të njëjtës periudhë u rrit e re për kompani mail që Rowells (1945), Ellos (1947), Haléns (1949) dhe Josefsson (1956) të zhvilluara dhe erdhi për të rrëzimit të Wiskadals tradicionale dhe Allmänco. Gjatë krizës 1970 në industrinë e tekstilit ishte poshtë shumë biznese, në mesin e tyre Algots. Kompanitë në industrinë e cila sot mbetet janë shpërngulur në masë të madhe e prodhimit të tyre jashtë vendit. Gina triko, me seli në Borås, dhe ishte më e shpejtë për shitje me pakicë në rritje Skandinavia e modës në dekadën e parë shekullit 2000 me një fokus në koleksionet e vetë-krijuar. Qyteti është shtëpi për shumë vite në Shkollën e Tekstile.

Blerja e ushqimit në Borås është e përballueshme. Disa vite me rradhë, qese mesatare ushqimore të përcaktuara këtu si të vendit të lirë. ICA lokale është më e madhe me katër dyqane: një në Allégatan në qytetin, një rrugë kryesore në Skaraborg, kundër Knalleland, dhe Ica Quantum of Knalleland dhe ICA Maxi në Trandögatan Åhaga e ardhshme dhe rruga 27/41. Kafaz Forumi është më ha malin përgjatë autostradës 40 dhe Willys është në Knalleland.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trafiku kolektiv[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të vendndodhjes së tij në rrethet pyjore të Västergötland, me afërsi me Göteborg dhe Jönköping dhe me Varberg, Borås ka qenë diçka si një qendër që nga gjysma e dytë e shekullit të 19-të. Trafiku hekurudhor drejt qytetit është ende i gjerë si në anën e mallrave ashtu edhe në anën e pasagjerëve me hekurudhat për në Göteborg, Herrljunga, Varberg së bashku me Alvesta dhe Kalmar. Qyteti ka një terminal të madh për transportin e drurit me hekurudhë.

Trafiku i pasagjerëve midis Borås dhe Herrljunga / Vänersborg / Uddevalla, si dhe trafiku midis Borås dhe Varberg dhe midis Borås dhe Göteborg, trajtohet nga Västtrafik. DSB First Väst ishte përgjegjëse për trafikun, në emër të Västtrafik, por që kur DSB First Väst u tërhoq nga viti 2012 për shkak të mungesës së përfitimit dhe kërcënimit të falimentimit, SJ Götalandståg është përgjegjëse për trafikun. SJ gjithashtu kryen trafikun e vet nëpër qytet, ajo kryen 3 udhëtime dyshe që nga 11 dhjetori 2011, midis Borås dhe Kalmar (trenat qarkullojnë midis Goteborg dhe Kalmar) dhe 2 udhëtime dyshe midis Borås dhe Växjö (këto trena nuk vazhdojnë për në Kalmar). Ky trafik drejtohet nga trenat lokalë.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti më i afërt me trafik të rregullt ajror është Landvetter.

Aeroporti Borås ndodhet pranë zonës industriale në Viared dhe përdoret nga fluturimet me taksi dhe shërbimi i shpëtimit, si dhe nga klubet lokale të aviacionit.