Kalmar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kalmar
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Småland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1257 km2
Popullsia 63.055 banorë
Dendësia 65.56 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +46 (480)
Faqja Zyrtare http://www.kalmar.se/

Kalmari është një lokalitet në bregdetin e Småland në juglindje Suedisë. Kalmari është qyteti kryesor në komunën e Kalmarit dhe të qytetit e qarkut të Kalmarit. Ndërmjet 1602 dhe 1915 ishin edhe qytetin Kalmar dioqezë dioqezë e Kalmar. Kalmari ka 37 000 banorë ne qytet ndresa ne komunen e Kalmarit 63.055 banor, gjë që e bën atë zonë 37 më të madh të Suedisë urbane. Kalmari është qyteti i tretë më i madh i Småland pas Jönköpingut dhe Växjös.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalmari është një nga qytetet më të vjetra të Suedisë, dhe për këtë arsye mund të tregojnë një shumëllojshmëri të monumenteve historike. Në historinë e qytetit Kalmar është edhe Bashkimi Kalmar, Gustav Vasa dhe Nils Dacke. Në mesjetë qyteti ishte një fortesë kufitare kundër Danimarkës, Suedisë kryesore, një port i madh, qendra tregtare dhe një nga qytetet më të mëdha i mbretërisë. Disa betejat për epërsi mbi Suedi luftuan në praninë e Kalmar's. Vendndodhjen e saj në kështjellën mesjetare ishte e mbrojtjes ekspozuar dhe pas Luftës Kalmar (1611-1613) filloi diskutimet për të marrë jashtë në lëvizje të qytetit. Pjesa më e madhe e qytetit mesjetar ishte shkatërruar.

Në 1640 Këshilli i vetmuar vendosi të shkojë në qytet për të Kvarnholmen. Në shtator të atij viti ka pasur një zjarr shkatërrues në qytetin e vjetër, një ngjarje që ishte shumë e rëndësishme për përshpejtimin e transferimit. Ndërtesat e parë në qytetin e re filloi të ndërtohet nga 1645 dhe konsiderohet si veprim të përfundojë 1658

Kalmar ka shumë ndërtesa madhështore barok, të tilla si katedrale. Kalmar ishte peshkopit deri 1915, kur dioqezë Kalmar zgjidhet. Sot i përket qytetit të dioqezës Vaxjo. famulli qendrore e komunës e Kalmar formave Kalmar e Kishave Ungjillore.

Qyteti është gjithashtu Kalmar County Muzeu, e cila përfshin ekspozita të përhershme në Royal anijes dhe Jenny Nystrom.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultur dhe pamje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si historikisht rezidenca të rëndësishme dhe të qytetit të dioqezës së dhe ish-qytet kufitar Kalmar ka disa ndërtesa madhështore në qytet. Kalmar ishte në një mesjetare herë nga qytetet e pakta në Suedi, e cila ishte rrethuar nga një mur i vërtetë, dhe sot ka ende mbetjet mbeten të kësaj në disa vende në Qytetin e Vjetër. Në Kvarnholmen janë pjesë të rëndësishme të 1600-së mureve të qytetit dhe fortifikimeve të mbetet. E qytetit u paraqit lezetshme larg në 1960 - 1970 furi dhe rrënimi që goditi shumë qytete të tjera suedeze në këtë kohë. zonat e historikisht të rëndësishme Kvarnholmen dhe Qytetin e Vjetër në Kështjellën Kalmar u kursyer relativisht mirë, ndërkohë që shumë i ore, i cili në thelb daton në fund të 1800-së ishte prishur për t'i lënë vend për kompleksin e ri për Këshillin e Qarkut. Pjesa më e madhe e qytetit të vjetër, ka lënë në gjendje të ruajtur mirë.

Për tërheqjet moderne përfshijnë ura Öland, ndërtimi filloi në 1967 dhe u përurua ura 1972 Oland urë është mbi 40 metra të lartë dhe qartë të dukshme mbi një pjesë të madhe të qytetit. Ajo ishte me metra 6072 e saj për një kohë të gjatë urë të gjatë të Evropës.

Tele shkollë ishte një objekt i madh me konvikt, e ndërtuar për të zëvendësuar në qendër, atëherë kompania e Telekomit të trajnimit në Stokholm, e cila ishte ndërprerë si rezultat i vendimit të qeverisë zhvendosjes. Në ditët e sotme e ndërtesës është quajtur Kalmar kryesore dhe nuk është një hotel dhe dy të institucioneve universitare, në Shkollën e Ekonomisë dhe Departamenti i Komunikimit dhe Design.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]