Jump to content

Kalmar

Coordinates: 56°39′41″N 16°21′46″E / 56.66139°N 16.36278°E / 56.66139; 16.36278
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kalmar
Në drejtim të akrepave të orës nga lart: pamje ajrore e Katedrales Kalmar, Kështjella Kalmar, kulla e vjetër e ujit në Kalmar qendrore, Ura Öland dhe kulla e ujit në Berga.
Në drejtim të akrepave të orës nga lart: pamje ajrore e Katedrales Kalmar, Kështjella Kalmar, kulla e vjetër e ujit në Kalmar qendrore, Ura Öland dhe kulla e ujit në Berga.
Stema Kalmar
Kalmar is located in Earth
Kalmar (Earth)
Koordinatat: 56°39′41″N 16°21′46″E / 56.66139°N 16.36278°E / 56.66139; 16.36278
VendiFlamuri Suedia
ProvincaSmåland
QarkuQarku Kalmar
KomunëKomuna Kalmar
Karti1100
Sipërfaqja
 • Qyteti19,50 km2 (750 sq mi)
Lartësia mbidetare
8 m (26 ft)
Popullsia
 (31 dhjetor 2010)[1]
 • Qyteti36.392
 • Dendësia1.866/km2 (4,830/sq mi)
 • Metro
61.533
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Kodi postar
39x xx
Prefiksi(+46) 480
Faqja zyrtarekalmar.se

Kalmar është një qytet në bregdetin e Småland në juglindje të Suedisë. Kalmari është zonë qendrore në komunën e Kalmarit dhe të qytetit i selisë së qarkut të Kalmarit.

Nga shekujt XIII deri në XVII, Kalmar ishte një nga qytetet më të rëndësishme të Suedisë. Midis viteve 1602 dhe 1913 ishte selia ipeshkvnore e dioqezës së Kalmarit, me një peshkop, dhe Katedralja e Kalmarit nga viti 1702 është një shembull i arkitekturës klasiciste. Ai u bë një qytet i fortifikuar, me kalanë e Kalmarit si qendër. Pas Traktatit të Roskilde në vitin 1658, rëndësia e Kalmarit u zvogëlua, derisa sektori i industrisë filloi në shekullin e 19-të. Qyteti është shtëpia e pjesëve të Universitetit të Lineut. Lokaliteti i Kalmarit ka 41,110 banorë (2019), ndërsa komuna ka 70,329 banorë (2020). Kalmari është qyteti i tretë më i madh i Småland pas Jönköpingut dhe Växjös.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalmari është një nga qytetet më të vjetra të Suedisë, dhe për këtë arsye mund të tregojnë një shumëllojshmëri të monumenteve historike. Në historinë e qytetit të Kalmarit është edhe Bashkimi i Kalmarit, Gustav Vasa dhe Nils Dacke. Në mesjetë qyteti ishte një fortesë kufitare kundër Danimarkës, një port i madh, qendra tregtare dhe një nga qytetet më të mëdha të mbretërisë. Disa betejat për epërsi mbi Suedinë luftuan në praninë e Kalmarit. Vendndodhja e saj mesjetare pranë kalasë u ekspozua në mënyrë mbrojtëse dhe pas Luftës së Kalmarit (1611–1613) diskutimet filluan të merrnin vrull për lëvizjen e qytetit. Pjesë të mëdha të qytetit mesjetar ishin shkatërruar atëherë.

Në vitin 1640, Këshilli i Shtetit vendosi të zhvendosë qytetin në Kvarnholmen. Në shtator të të njëjtit vit, një zjarr shkatërrues shpërtheu në qytetin e vjetër, një ngjarje që ishte me rëndësi të madhe për përshpejtimin e transferimit. Ndërtesat e para në qytetin e ri filluan të ndërtoheshin nga viti 1645 dhe lëvizja konsiderohet të përfundojë në vitin 1658.

Gjatë reformës komunale të vitit 1862, qyteti i Kalmarit u bë një komunë e qytetit e rrethuar nga famullia e Kalmarit, ku gjithashtu ndodheshin pjesë të ndërtesave. Qyteti përfshiu famullinë / komunën e qarkut Kalmar në vitin 1925 dhe famullinë Dörby / komunën e qarkut në vitin 1965. Në vitin 1971, qyteti i Kalmarit arriti në komunën e Kalmarit si zonën e saj qendror. Zona urbane që atëherë është zgjeruar në veri në zonën e cila përbëhet nga famullia Kläckeberga.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalmar ka një klimë të ftohtë oqeanike.[2] Është disi kontinentale me verë të ngrohtë dhe dimër të ftohtë që normalisht mesatarisht është mbi pikën e ngrirjes gjatë ditëve dhe shkon disi poshtë tij gjatë natës. Ka disa nga temperaturat më të nxehta të regjistruara nga qytetet suedeze për shumicën e muajve, me një rekord të të gjitha kohërave prej 35.2 ° C.[3] Temperaturat mesatare të verës megjithatë janë mjaft normale për Suedinë jugore.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalmari binjakëzohet me:[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2005 och 2010" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikabe. 14 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2012. Marrë më 10 janar 2012.
  2. ^ "Kalmar, Sweden Climate Summary" (në anglisht). Weatherbase. Marrë më 21 prill 2015.
  3. ^ "Monthly Weather Data - July 2014 (all-time records section)" (PDF) (në anglisht). SMHI. Marrë më 21 prill 2015.
  4. ^ "Våra vänorter". kalmar.se (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2014. Marrë më 27 prill 2014.