Arendal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Arendal (kthjellim).


Arendal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Arendal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Arendal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Torill Rolstad Larsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°29′V 8°47′L / 58.483°V 8.783°L / 58.483; 8.783 (Arendal)Koordinatat: 58°29′V 8°47′L / 58.483°V 8.783°L / 58.483; 8.783 (Arendal)
Sipërfaqja 270 km2
Popullsia 39.826 banorë 2004
Dendësia 147,5 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Arendalitt
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1871
Vendndodhja
Arendal is located in Norvegjia
Arendal
Arendal
www.arendal.kommune.no

Arendal është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 270 km² dhe popullsi 39826 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Arendal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]