Lillesand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lillesand (kthjellim).


Lillesand
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Lillesand
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Arne Thomassen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°14′V 8°19′L / 58.233°V 8.317°L / 58.233; 8.317 (Lillesand)Koordinatat: 58°14′V 8°19′L / 58.233°V 8.317°L / 58.233; 8.317 (Lillesand)
Sipërfaqja 190 km2
Popullsia 8.952 banorë 2004
Dendësia 47,12 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lillesandar ose Lillesander
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0626
Lillesand is located in Norvegjia
Lillesand
Lillesand
www.lillesand.kommune.no

Lillesand është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 190 km² dhe popullsi 8952 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]