Tvedestrand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tvedestrand (kthjellim).


Tvedestrand
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Tvedestrand

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Tvedestrand
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Jan Dukene (TTL)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°38′V 8°56′L / 58.633°V 8.933°L / 58.633; 8.933 (Tvedestrand)Koordinatat: 58°38′V 8°56′L / 58.633°V 8.933°L / 58.633; 8.933 (Tvedestrand)
Sipërfaqja 218 km2
Popullsia 5.887 banorë 2004
Dendësia 27 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1601
Vendndodhja
Tvedestrand is located in Norvegjia
Tvedestrand
Tvedestrand
www.tvedestrand.kommune.no

Tvedestrand është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 218 km² dhe popullsi 5887 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]