Iveland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Iveland (kthjellim).


Iveland
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Birketveit
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Ole Magne Omdal (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°26′V 7°57′L / 58.433°V 7.950°L / 58.433; 7.950 (Iveland)Koordinatat: 58°26′V 7°57′L / 58.433°V 7.950°L / 58.433; 7.950 (Iveland)
Sipërfaqja 262 km2
Popullsia 1.151 banorë 2004
Dendësia 4,39 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ivdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1413
Birketveit is located in Norvegjia
Birketveit
Birketveit
www.iveland.kommune.no

Iveland është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 262 km² dhe popullsi 1151 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Iveland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]