Valle (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Valle (kthjellim).


Valle
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Valle
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Bjørguv Lund Sverdrup (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°10′V 7°28′L / 59.167°V 7.467°L / 59.167; 7.467 (Valle)Koordinatat: 59°10′V 7°28′L / 59.167°V 7.467°L / 59.167; 7.467 (Valle)
Sipërfaqja 1.265 km2
Popullsia 1.403 banorë 2004
Dendësia 1,11 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Valldøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0137
Valle is located in Norvegjia
Valle
Valle
www.valle.kommune.no

Valle është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1265 km² dhe popullsi 1403 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Valle – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]