Gjerstad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gjerstad (kthjellim).


Gjerstad
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Gjerstad
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Rune Hagestrand (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°53′V 8°57′L / 58.883°V 8.950°L / 58.883; 8.950 (Gjerstad)Koordinatat: 58°53′V 8°57′L / 58.883°V 8.950°L / 58.883; 8.950 (Gjerstad)
Sipërfaqja 322 km2
Popullsia 2.513 banorë 2004
Dendësia 7,8 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gjersdøl ose Gjersdøling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1532
Gjerstad is located in Norvegjia
Gjerstad
Gjerstad
www.gjerstad.kommune.no

Gjerstad është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 322 km² dhe popullsi 2513 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]