Birkenes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Birkenes (kthjellim).


Birkenes
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Birkeland
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Harald Vestøl (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°27′V 8°14′L / 58.450°V 8.233°L / 58.450; 8.233 (Birkenes)Koordinatat: 58°27′V 8°14′L / 58.450°V 8.233°L / 58.450; 8.233 (Birkenes)
Sipërfaqja 674 km2
Popullsia 4.339 banorë 2004
Dendësia 6,44 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Birkenesing ose Borkis
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1201
Birkeland is located in Norvegjia
Birkeland
Birkeland
www.birkenes.kommune.no

Birkenes është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 674 km² dhe popullsi 4339 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]