Risør

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Risør (kthjellim).


Risør
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Risør

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Risør
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Knut Henning Thygesen (R)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°43′V 9°11′L / 58.717°V 9.183°L / 58.717; 9.183 (Risør)Koordinatat: 58°43′V 9°11′L / 58.717°V 9.183°L / 58.717; 9.183 (Risør)
Sipërfaqja 193 km2
Popullsia 7.050 banorë 2005
Dendësia 36,53 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Risøring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0605
Vendndodhja
Risør is located in Norvegjia
Risør
Risør
www.risor.kommune.no

Risør është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 193 km² dhe popullsi 7050 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Risør – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]