Bygland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bygland (kthjellim).


Bygland
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Bygland

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Bygland
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Knut A. Austad (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°55′V 7°46′L / 58.917°V 7.767°L / 58.917; 7.767 (Bygland)Koordinatat: 58°55′V 7°46′L / 58.917°V 7.767°L / 58.917; 7.767 (Bygland)
Sipërfaqja 1.312 km2
Popullsia 1.318 banorë 2004
Dendësia 1 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Byglending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1219
Vendndodhja
Bygland is located in Norvegjia
Bygland
Bygland
www.bygland.kommune.no

Bygland është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1312 km² dhe popullsi 1318 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bygland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]