Grimstad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Grimstad (kthjellim).


Grimstad
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Grimstad
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Grimstad
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Hans Antonsen (V)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°21′V 8°32′L / 58.350°V 8.533°L / 58.350; 8.533 (Grimstad)Koordinatat: 58°21′V 8°32′L / 58.350°V 8.533°L / 58.350; 8.533 (Grimstad)
Sipërfaqja 303 km2
Popullsia 19.809 banorë 2004
Dendësia 65,38 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1825
Vendndodhja
Grimstad is located in Norvegjia
Grimstad
Grimstad
www.grimstad.kommune.no

Grimstad është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 303 km² dhe popullsi 19809 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Grimstad – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]