Evje og Hornnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Evje og Hornnes (kthjellim).


Evje og Hornnes
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Evje og Hornnes

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Evje
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Bjørn Alfred Ropstad (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°35′V 7°46′L / 58.583°V 7.767°L / 58.583; 7.767 (Evje og Hornnes)Koordinatat: 58°35′V 7°46′L / 58.583°V 7.767°L / 58.583; 7.767 (Evje og Hornnes)
Sipërfaqja 550 km2
Popullsia 3.322 banorë 2004
Dendësia 6,04 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Evdøl Horndøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1211
Vendndodhja
Evje is located in Norvegjia
Evje
Evje
www.e-h.kommune.no

Evje og Hornnes është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 550 km² dhe popullsi 3322 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]