Froland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Froland (kthjellim).


Froland
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Froland

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Blakstad
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Sigmund Pedersen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°35′V 8°34′L / 58.583°V 8.567°L / 58.583; 8.567 (Froland)Koordinatat: 58°35′V 8°34′L / 58.583°V 8.567°L / 58.583; 8.567 (Froland)
Sipërfaqja 645 km2
Popullsia 4.698 banorë 2004
Dendësia 7,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Frolending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1548
Vendndodhja
Blakstad is located in Norvegjia
Blakstad
Blakstad
www.froland.kommune.no

Froland është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 645 km² dhe popullsi 4698 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Froland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]