Vegårshei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vegårshei (kthjellim).


Vegårshei
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vegårshei

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Myra
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Maya Marianne Twedt Berli (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°46′V 8°50′L / 58.767°V 8.833°L / 58.767; 8.833 (Vegårshei)Koordinatat: 58°46′V 8°50′L / 58.767°V 8.833°L / 58.767; 8.833 (Vegårshei)
Sipërfaqja 356 km2
Popullsia 1.856 banorë 2004
Dendësia 5,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vegårsheiing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1824
Vendndodhja
Myra is located in Norvegjia
Myra
Myra
www.vegarshei.kommune.no

Vegårshei është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 356 km² dhe popullsi 1856 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]