Åmli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Åmli (kthjellim).


Åmli
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Åmli

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Åmli
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Tellef Olstad (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°48′V 8°22′L / 58.800°V 8.367°L / 58.800; 8.367 (Åmli)Koordinatat: 58°48′V 8°22′L / 58.800°V 8.367°L / 58.800; 8.367 (Åmli)
Sipërfaqja 1.131 km2
Popullsia 1.859 banorë 2004
Dendësia 1,64 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Åmling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1820
Vendndodhja
Åmli is located in Norvegjia
Åmli
Åmli
www.amli.kommune.no

Åmli është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1131 km² dhe popullsi 1859 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Åmli – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]