Bykle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bykle (kthjellim).


Bykle
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Aust-Agder
Kryeqëndra Bykle
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Kay Arne Jeiskelid (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°26′V 7°15′L / 59.433°V 7.250°L / 59.433; 7.250 (Bykle)Koordinatat: 59°26′V 7°15′L / 59.433°V 7.250°L / 59.433; 7.250 (Bykle)
Sipërfaqja 1.467 km2
Popullsia 919 banorë 2008
Dendësia 0,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Byklar ose Bykler
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1438
Bykle is located in Norvegjia
Bykle
Bykle
www.bykle.kommune.no

Bykle është një komunëqarkun Aust-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1467 km² dhe popullsi 919 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bykle – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]