Savonlinna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Savonlinna
Savonlinnan kaupunki
Qytet
noform
The marina of Savonlinna
Stema_figura
Vendndodhja
Savonlinna is located in Finlanda
Savonlinna
Savonlinna
Vendndodhja e Savonlinna në Finlandë

Koordinatat: 61°52′5″V 28°53′10″L / 61.86806°V 28.88611°L / 61.86806; 28.88611

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Jugore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Janne Laine
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,973.13 [1] km2
Popullsia 35,760[2] banorë
Dendësia 29.54 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1639
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 61° 52′ 5″ Veri

28° 53′ 10″ Lindje

Faqja Zyrtare www.savonlinna.fi


Savonlinna (finlandisht: Savonlinnan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Jugore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]