Joroinen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Joroinen
Joroisten kunta Jorois kommun
Komunë
noform
Kisha Joroinen
Stema_figura
Vendndodhja
Joroinen is located in Finlanda
Joroinen
Joroinen
Vendndodhja e Joroinen në Finlandë

Koordinatat: 62°11′V 27°50′L / 62.183°V 27.833°L / 62.183; 27.833

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Jugore
Kryetari i komunës Tenho Hotarinen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 711.73 km2[1] km2
Popullsia 5,174[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1631
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.joroinen.fi

Joroinen ( finlandisht: Joroisten kunta suedisht: Jorois kommun), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën , dhe është pjesë e rajonit Savonia Jugore.

Komuna ka një popullsi prej 5,17 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 711.73 kilometra katror (274.80 sq mi) prej të cilave 136.3 km2 (52.6 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 8.99 banorë për kilometër katror (23.3/sq mi).

Komunat fqinje janë Juva, Leppävirta, Pieksämäki, Rantasalmi dhe Varkaus.

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Joroinen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale