Hirvensalmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hirvensalmi
Hirvensalmen kunta
Komunë
noform
Kisha e Hirvensalmi
Stema_figura
Vendndodhja
Hirvensalmi is located in Finlanda
Hirvensalmi
Hirvensalmi
Vendndodhja e Hirvensalmi në Finlandë

Koordinatat: 61°38.5′V 26°47′L / 61.6417°V 26.783°L / 61.6417; 26.783

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Jugore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Seppo Ruhanen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 746.58 [1] km2
Popullsia 2,305 [2] banorë
Dendësia 4.95 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1656
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.hirvensalmi.fi

Hirvensalmi (finlandisht: Hirvensalmen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Jugore. Komuna ka një popullsi prej 2,305 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe mbulon një sipërfaqe prej 746.58 kilometra katrorë (288.26 sq mi) prej të cilave 281.2 km2 (108.6 sq mi) është uji[1]. Dendësia e popullsisë është 4.95 banorë për kilometër katror (12.8/sq mi).

Komunat fqinje: Joutsa, Kangasniemi, Mikkeli, Mäntyharju dhe Pertunmaa.

Fshatrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hirvenlahti, Hirvensalmi, Hämeenmäki, Kekkola, Kilkki, Kissakoski, Kotkatvesi, Kuitula, Lahnaniemi, Lelkola, Malvaniemi, Monikkala, Noitti, Pääskynsaari, Suonsalmi, Syväsmäki, Vahvamäki, Vahvaselkä, dhe Väisälä.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hirvensalmi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale