Mikkeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mikkeli
Mikkelin kaupunki
Qytet
noform
Mikkeli
Stema_figura
Vendndodhja
Mikkeli is located in Finlanda
Mikkeli
Mikkeli
Vendndodhja e Mikkeli në Finlandë

Koordinatat: 61°41′V 27°16′L / 61.683°V 27.267°L / 61.683; 27.267

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Jugore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Kimmo Mikander
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,124.60[1] km2
Popullsia 54,486[2] banorë
Dendësia 32.05 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1838
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare Official website


Mikkeli (finlandisht: Mikkelin kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Jugore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]