Heinävesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Heinävesi
Heinäveden kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Heinävesi is located in Finlanda
Heinävesi
Heinävesi
Vendndodhja e Heinävesi në Finlandë

Koordinatat: 62°25.5′V 28°38′L / 62.4250°V 28.633°L / 62.4250; 28.633

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Jugore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Riitta A. Tilus
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,318.99 [1] km2
Popullsia 3,616 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1869
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.heinavesi.fi

Heinävesi (finlandisht: Heinäveden kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Jugore. Komuna ka nj; popullsi prej 3,616 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe bulon një sipërfaqe prej 1,318.99 kilometra katror (509.26 sq mi) prej të cilave 288.71 km2 (111.47 sq mi) është uji [1].

Gallery[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Heinävesi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale