Juva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Juva
Juvan kunta
Komunë
noform
Kisha Juva
Stema_figura
Vendndodhja
Juva is located in Finlanda
Juva
Juva
Vendndodhja e Juva në Finlandë

Koordinatat: 61°54′V 27°51′L / 61.900°V 27.850°L / 61.900; 27.850

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Jugore
Provinca Finlanda Lindore
Kryetari i komunës Heikki Laukkanen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,345.55[1] km2
Popullsia 6,607[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1442-01-19
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.juva.fi

Juva (finlandisht: Juvan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Lindore, dhe është pjesë e rajonit Savonia Jugore.

Komuna ka një popullsi prej 6,607 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,345.55 kilometra katror (519.52 sq mi) prej të cilave 182.32 km2 (70.39 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 5.68 banorë për kilometër katror (14.7/sq mi).

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 5 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Juva – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

-