Savonia Jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Savonia Jugore
Etelä-Savon maakunta
Södra Savolax landskap
Official seal of Savonia Jugore
Location of Savonia Jugore
Population
 • Total152.518
Websiteesavo.fi

Savonia Jugore (finlandisht: Etelä-Savo; suedisht: Södra Savolax) është një rajon në jug-lindje të Finlandës. Ajo kufizohet me rajonet Savonia Veriore, Karelia Veriore, Karelia Jugore, Kymenlaakso, Päijänne Tavastia, dheFinlanda Qendrore. Sipërfaqja e përgjithshme e Savonia-s Jugore është 18,768.33 km2 (7,246.5 sq mi), dhe me një popullsi prej 153,738 (2011).

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Komunat e Savonias Jugore.

Savonia Jugore ka gjithsej 14 komuna (qytezat janë me tekst të theksuar).

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]