Jump to content

Karelia Jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karelia Jugore
Etelä-Karjalan maakunta
Södra Karelens landskap
Stema zyrtare e Karelia Jugore
Location of Karelia Jugore
Popullsia
 • Gjithsej132.252
Faqja zyrtareEtelä-Karjala

Karelia Jugore (finlandisht: Etelä-Karjala; suedisht: Södra Karelen) është një rajon i Finlandës. Kufizohet me rajonet: Kymenlaakso, Savonia Jugore dhe Karelia Veriore, gjithadhtu me Rusinë.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karelia Jugore është e ndarë në 9 komuna. Dy nga të cilat janë qytete.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karelia Jugore është zonë e njohur turistike në Finlandë me disa veçori të veçanta – natyrën e saj, vendndodhja pranë Liqenit Saimaa dhe kufiri, si dhe trashëgimia e saj kulturore dhe historikë si një rajon kufitar.

Në sajë të atraksioneve natyrore, rrugëve ujore dhe ishujve, turizmi ka parakushtet natyrore për zhvillimin në Karelia-n Jugore. Qendrat provinciale janë vazhdimisht në përmirësimin e shërbimeve të tyre. Lappeenranta në vitet e fundit është fokusuar veçanërisht në shërbimet turistike për familjet, ndërsa Imatra në peshkim dhe spa turizëm. Ka një përzgjedhje e mirë të atraksioneve të agro-turizmit dhe shërbimeve turistike në dispozicion rreth rajonit.[1]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2014. Marrë më 23 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)