Lappeenranta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lappeenranta
Lappeenrannan kaupunki
Qytet
noform
Porti i Lappeenranta
Stema_figura
Vendndodhja
Lappeenranta is located in Finlanda
Lappeenranta
Lappeenranta
Vendndodhja e Lappeenranta in Finland

Koordinatat: 61°4′V 28°11′L / 61.067°V 28.183°L / 61.067; 28.183

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Karelia Jugore
Kryetari i komunës Kimmo Jarva
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,723.50 [1] km2
Popullsia 72,495 [2] banorë
Dendësia 50.58 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1649
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.lappeenranta.fi


Lappeenranta (finlandisht: Lappeenrannan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Karelia Jugore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 21 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]