Imatra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Imatra
Imatran kaupunki
Qytet
noform
Diga në Imatra
Stema_figura
Vendndodhja
Imatra is located in Finlanda
Imatra
Imatra

Koordinatat: 61°11′V 28°46′L / 61.183°V 28.767°L / 61.183; 28.767

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Karelia Jugore
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Pertti Lintunen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 191.28 [1] km2
Popullsia 27,991 [2] banorë
Dendësia 180.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1948
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.imatra.fi

Imatra (finlandisht: Imatran kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Karelia Jugore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 17 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Imatra – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale