Luumäki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luumäki
Luumäen kunta
Komunë
noform
Kisha Luterane në Luumäki
Stema_figura
Vendndodhja
Luumäki is located in Finlanda
Luumäki
Luumäki
Vendndodhja e Luumäki in Finland

Koordinatat: 60°55′V 27°34′L / 60.917°V 27.567°L / 60.917; 27.567

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Karelia Jugore
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Anne Ukkonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 859.83 [1] km2
Popullsia 4,903 [2] banorë
Dendësia 6.54 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1642
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.luumaki.fi

Luumäki (finlandisht: Luumäen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Karelia Jugore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Luumäki – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale