Päijänne Tavastia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Päijänne Tavastia
finlandisht : Päijät-Hämeen maakunta
Päijänne-Tavastlands landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Tavastia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6256.66 km2
 •  tokësore 5126.11 km2
Popullsia 202,424 banorë (2013)
Dendësia 32/km2 (20/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
ISO 3166 FI-16
Faqja Zyrtare paijat-hame.fi

Päijänne Tavastia (finlandisht: Päijät-Häme; suedisht: Päijänne-Tavastland) është një rajonFinlandën jugore, në jug të liqenit Päijänne. Ky rajon kufizohet me rajonin Uusimaa, Tavastia Proper, Pirkanmaa, Finlanda Qendrore, Savonia Jugore dhe Kymenlaakso.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Komunat e Päijänne Tavastia.

Gjithsej jan 11 komuna në Päijänne Tavastia. Qytetet dhe qytezat janë të shënuar me tekst të theksuar.

Nën-rajoni Lahti:

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shi edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 61°15′V 25°50′L / 61.250°V 25.833°L / 61.250; 25.833