Finlanda Qendrore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Finlanda Qendrore
finlandisht : Keski-Suomen maakunta
Mellersta Finlands landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Tavastia, Satakunta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19950.38 km2
Popullsia 275,320 banorë (2013)
Dendësia 14/km2 (36/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
Faqja Zyrtare keskisuomi.fi

Finlanda Qendrore (finlandisht: Keski-Suomi suedisht: Mellersta Finland) është një rajon (maakunta / landskap) në Finlandë. Rajoni kufizohet me Päijänne Tavastia, Pirkanmaa, Ostrobothnia Jugore, Ostrobothnia Qendrore, Ostrobothnia Veriore, Savonia Veriore dhe Savonia Jugore.

Jyväskylä është qendra e rajonit dhe njëkohësisht qyteti më i madh në zonë.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni Finlanda Qendrore ka 23 komuna. Qytetet dhe qytezat janë të shënuara me shkronja të theksuara.

Komunat sipas popullsisë (qytetet janë me tekst të trashë)
Komunat Populllsia (2012)
Jyväskylä 133,420
Jämsä 22,392
Äänekoski 20,282
Laukaa 18,478
Keuruu 10,522
Saarijärvi 10,373
Muurame 9,447
Viitasaari 6,988
Hankasalmi 5,457
Joutsa 4,909
Pihtipudas 4,492
Karstula 4,386
Petäjävesi 4,072
Uurainen 3,531
Konnevesi 2,903
Toivakka 2,465
Kuhmoinen 2,458
Multia 1,846
Kinnula 1,766
Kannonkoski 1,546
Kyyjärvi 1,475
Kivijärvi 1,301
Luhanka 799
Total 272,300

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]