Jump to content

Jämsä

Coordinates: 61°52′N 25°11′E / 61.867°N 25.183°E / 61.867; 25.183
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

61°52′N 25°11′E / 61.867°N 25.183°E / 61.867; 25.183

Jämsä
Jämsän kaupunki
Qytet
Jämsänkoski Rapid
Jämsänkoski Rapid
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej21.758[1]
Faqja zyrtarewww.jamsa.fi

Jämsä (finlandisht: Jämsän kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Komuna ka një popullsi prej 21,758 banorë (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,823.91 kilometra katror (704.22 sq mi) prej të cilave 252.57 km2 (97.52 sq mi) është uji [2]. Dendësia e popullsisë është 13.85 banorë për kilometër katror (35.9/sq mi).

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 5 janar 2016.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Jämsä – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale