Hankasalmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hankasalmi
Hankasalmen kunta
Komunë
noform
Stacioni hekurudhor Hankasalmi
Stema_figura
Vendndodhja
Hankasalmi is located in Finlanda
Hankasalmi
Hankasalmi
Vendndodhja e Hankasalmi në Finlandë

Koordinatat: 62°23′V 26°26′L / 62.383°V 26.433°L / 62.383; 26.433

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Qendrore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Matti Mäkinen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 687.75 [1] km2
Popullsia 5,274 [2] banorë
Dendësia 9.22 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1872
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.hankasalmi.fi

Hankasalmi (Hankasalmen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Natyra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë gjithsej 97 liqene në Hankasalmi. Liqenet më të mëdhenj janë Kynsivesi-Leivonvesi, Armisvesi dhe Kuuhankavesi.[3]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pamje nga kulla për vrojtimin e zogjve e drejt pellgut Keskinen në Hankasalmi.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 27 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  3. ^ "Hankasalmi". Järviwiki. Finland's Environmental Administration. 2012. Marrë më 27 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hankasalmi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Stampa:WWT