Kannonkoski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kannonkoski
Kannonkosken kunta
Komunë
noform
Smoke sauna in Kannonkoski
Stema_figura
Vendndodhja
Kannonkoski is located in Finlanda
Kannonkoski
Kannonkoski
Vendndodhja e Kannonkoski në Finlandë

Koordinatat: 62°58.5′V 25°16′L / 62.9750°V 25.267°L / 62.9750; 25.267

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Qendrore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Maarit Autio
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 549.62 [1] km2
Popullsia 1,469 [2] banorë
Dendësia 3.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1934
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kannonkoski.fi

Kannonkoski (finlandisht: Kannonkosken kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Komuna ka një popullsi prej 1,469 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 549.62 kilometra katror (212.21 sq mi) prej të cilave 104.87 km2 (40.49 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 3.3 banorë për kilometër katror [(25/sq mi)].

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kannonkoski – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale