Äänekoski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Äänekoski
Äänekosken kaupunki
Qytet
noform
Komuna dhe biblioteka e Äänekoski
Stema_figura
Vendndodhja
Äänekoski is located in Finlanda
Äänekoski
Äänekoski
Vendndodhja e Äänekoski në Finlandë

Koordinatat: 62°36′V 25°43.5′L / 62.600°V 25.7250°L / 62.600; 25.7250

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Qendrore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Hannu Javanainen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,138.38 [1] km2
Popullsia 19,879 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1911
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.aanekoski.fi

Äänekoski (finlandisht: Äänekosken kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në anglisht). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në anglisht). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Äänekoski – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale