Kuhmoinen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kuhmoinen
Kuhmoisten kunta
Komunë
noform
A small pond in Isojärvi National Park
Stema_figura
Vendndodhja
Kuhmoinen is located in Finlanda
Kuhmoinen
Kuhmoinen
Vendndodhja e Kuhmoinen në Finlandë

Koordinatat: 61°34′V 25°11′L / 61.567°V 25.183°L / 61.567; 25.183

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Qendrore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Anne Heusala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja [1] km2
Popullsia [2] banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kuhmoinen.fi

Kuhmoinen (finlandisht: Kuhmoisten kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore. Këtu të gjithë së bashku edhe 316 liqene . Kuhmoinen shtrihet në bregun perëndimor të liqenit Päijänne. Liqenet më të mëdha në Kuhmoinen pas Päijänne janë Vehkajärvi dhe Isojärvi


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]