Uusimaa Lindore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uusimaa Lindore
finlandisht : Itä-Uudenmaan maakunta
Östra Nylands landskap
Rajon
Stema_figura
Stema
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Uusimaa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2800.28 km2
Popullsia 95300 banorë (2009)
Faqja Zyrtare ita-uusimaa.fi

Uusimaa Lindore (finlandisht: Itä-Uusimaa; suedisht: Östra Nyland) ishte një rajonFinlandë, deri kur u bashkua me rajonin Uusimaa më 1 janar, 2011.[1] Ky rajon kufizohej me Uusimaa, Päijänne Tavastia, dhe Kymenlaakso.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Komunat e Uusimaa Lindore.

Ka pasur 7 komunat në Uusimaa Lindore. Qytetet dhe qytezat janë të shënuara me shkronja të theksuara. Emri i parë është emri i komunës në shumicë (ose vetëm) Gjuha e komunës. Emri zyrtar (ku ekziston një i tillë) në gjuhën tjetër kombëtar është dhënë në kllapa.

Nën-rajoni Porvoo:

Nën-rajoni Loviisa:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Valtioneuvosto päätti Uudenmaan ja Itä-Uudenmaan maakuntien yhdistämisestä" (në finlandisht). Ministry of Finance. 22 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2011. Marrë më dhjetor 30, 2010.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Eastern Uusimaa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale