Jump to content

Ishujt Oland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ishujt Åland)

Page Stampa:Infobox political division/styles.css has no content.

Åland
Ahvenanmaa (Finlandisht)
Rajoni i Åland
Landskapet Åland (Suedisht)
Ahvenanmaan maakunta (Finlandisht)
Himni: "Ålänningens sång"
Vendndodhja e Åland në Finlandë
Vendndodhja e Åland në Finlandë
VendiFinlanda
Autonomy granted7 maj 1920[1]
Asambleja e Parë Rajonale (Dita e Autonomisë)9 qershor 1922[2]
Aderimi në BE1 janar 1995
KryeqytetiMariehamn
60°07′N 019°54′E / 60.117°N 19.900°E / 60.117; 19.900
Gjuhët zyrtareSuedisht
Demonym(s)
  • Ålänning
  • Åländare
  • Ahvenanmaalainen
GovernmentRajoni autonom parlamentar i devoluar
• Guvernator
Peter Lindbäck
• Premier
Katrin Sjögren
• MP
Mats Löfström
LegjislativiLagting
Area
• Gjithsej
1,580[3] km2 (610 sq mi) (jo i renditur)
Highest elevation
129,1 m (4,236 ft)
Population
• 2020 estimate
30,129[4] (223-të)
• Dendësia
19.07/km2 (49.4/sq mi)
PBB (PPP)2007 estimate
• Gjithsej
$1.563 trilion[5]
• Per capita
$55,829
GDP (nominal)2020 estimate
• Total
€1.1 trilion
• Per capita
€36,200[6]
HDI (2017)0.900[7]
very high
MonedhaEuro () (EUR)
Time zoneUTC+02:00 (EET)
 • Summer (DST)
UTC+03:00 (EEST)
Date formatdd.mm.yyyy
Ana e drejtimitright
Kodi i thirrjes+358 18
ISO 3166 code
Internet TLD.ax
Faqja zyrtarewww.aland.ax

Ishujt Oland ose Åland (suedisht: Åland; finlandisht: Ahvenanmaa) është një rajon i Finlandës që përbëhet nga një arkipelag i shtrirë në hyrje të Gjirit të Botnia në detin Baltik. Është një autonomi, e çmilitarizuar dhe i vetmi rajon njëgjuhësor (suedisht-folës) në Finlandë. Së bashku, ishujt në arkipelag formojnë rajonin më të vogël të Finlandës, që përbëjnë 0.49% të hapësirës tokësore dhe 0.50% të popullsisë së saj.

Autonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hurst Hannum (1993). "Agreement between Sweden and Finland Relating to Guarantees in the Law of 7 May 1920 on the Autonomy of the Aaland Islands". Basic Documents on Autonomy and Minority Rights (në anglisht). Martinus Nijhoff Publishers. fq. 141. ISBN 0-7923-1977-X. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2023. Marrë më 11 tetor 2015.
  2. ^ "Ahvenanmaan historiaa lyhyesti". Pohjola Norden (në finlandisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 10 dhjetor 2020.
  3. ^ "Ennakkoväkiluku sukupuolen mukaan alueittain, helmikuu.2016". Pxnet2.stat.fi (në finlandisht). Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2016. Marrë më 31 mars 2016.
  4. ^ Tilastokeskus. "Population". tilastokeskus.fi (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2006. Marrë më 9 gusht 2021.
  5. ^ "Välkommen till ÅSUB! – Ålands statistik- och utredningsbyrå". Asub.ax (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2016. Marrë më 26 tetor 2017.
  6. ^ "Facts about Åland | Nordic cooperation". norden.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2021. Marrë më 9 gusht 2021.
  7. ^ "Sub-national HDI – Area Database – Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2018. Marrë më 13 shtator 2018.
 Commons: Oland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale