Kainuu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kainuu
finlandisht : Kainuun maakunta
Kajanalands landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Ostrobothnia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24452.85 km2
Popullsia 79,975 banorë (2009)
Dendësia 3.3/km2 (8.5/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
Faqja Zyrtare kainuu.fi

Kainuu (suedisht: Kajanaland; Rusisht: Кайнуу) është një rajon (maakunta / landskap) i Finlandës. Ky rajon kufizohet me Ostrobothnia Veriore, Karelia Veriore dhe Savonia Veriore. Në lindje gjithashtu kufizohet me Rusinë. Kainuu në baladat e lashta skandinave njihet si Kvenland.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat e Rajonit Kainuu:1.Kajaani 2.Vaala 3.Paltamo 4.Ristijärvi 5.Sotkamo 6. Kuhmo 7.Suomussalmi 8.Hyrynsalmi 8.Puolanka
Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Komunat e Kainuu.

Kainuu ka nëntë komuna.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Koordinatat: 64°30′V 28°00′L / 64.500°V 28.000°L / 64.500; 28.000