Puolanka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Puolanka
Puolangan kunta
Komunë
noform
Kisha në Puolanka
Stema_figura
Vendndodhja
Puolanka is located in Finlanda
Puolanka
Puolanka
Vendndodhja e Puolanka në Finlandë

Koordinatat: 64°52′5″V 27°40′15″L / 64.86806°V 27.67083°L / 64.86806; 27.67083

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Kainuu
Kryetari i komunës Seppo Rajala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,598.75[1] km2
Popullsia 2,821 [2] banorë
Dendësia 1.15 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 64° 52′ 5″ Veri

27° 40′ 15″ Lindje

Faqja Zyrtare www.puolanka.fi

Puolanka (finlandisht: Puolangan kunta), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Kainuu.

Komuna ka një popullsi prej 2,821 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 2,598.75 kilometra katrorë (1,003.38 sq mi) prej të cilave 137.3 km2 (53.0 sq mi) është uji[1]. Dendësia e popullsisë është 1.15 banorë për kilometër katrorë (3.0/sq mi).

Ujëvara më e lartë në Finlandë, Hepoköngäs ndodhet 16 km larg nga qendra e Puolanka.

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht. Komuna gjithashtu njihet si "Puolango" në dokumentet suedeze [3].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.
  3. ^ Kotimaisten kielten tutkimuskeskus :: Svenska ortnamn i Finland

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Puolanka – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
Me një rënie nga 24 metra, Hepoköngäs është ujëvara më e lartë në Finlandë.