Paltamo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Paltamo
Paltamon kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Paltamo is located in Finlanda
Paltamo
Paltamo
Vendndodhja e Paltamo në Finlandë

Koordinatat: 64°24.5′V 27°50.5′L / 64.4083°V 27.8417°L / 64.4083; 27.8417

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Kainuu
Kryetari i komunës Arto Laurikainen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,139.09 [1] km2
Popullsia 3,549 [2] banorë
Dendësia 3.86 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.paltamo.fi

Paltamo (finlandisht: Paltamon kunta), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Kainuu.

Komuna ka një popullsi prej 3,549 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,139.09 kilometra katrorë (439.81 sq mi) prej të cilave 220.23 km2 (85.03 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 3.86 banorë për kilometër katror (10.0/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]