Suomussalmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Suomussalmi
Suomussalmen kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Suomussalmi is located in Finlanda
Suomussalmi
Suomussalmi
Vendndodhja e Suomussalmi në Finlandë

Koordinatat: 64°53′V 28°55′L / 64.883°V 28.917°L / 64.883; 28.917

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Kainuu
Kryetari i komunës Asta Tolonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,857.59 [1] km2
Popullsia 8,445 [2] banorë
Dendësia 1.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1867
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.suomussalmi.fi

Suomussalmi (finlandisht: Suomussalmen kunta; Rusisht: Суомуссалми), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Kainuu.

Komuna ka një popullsi prej 8,445 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5,857.59 kilometra katrorë (2,261.63 sq mi) prej të cilave 587.03 km2 (226.65 sq mi) is water [1]. Dendësia e popullsisë është 1.6 banor për kilometër katror (4.1/sq mi). Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Suomussalmi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale