Hyrynsalmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hyrynsalmi
Hyrynsalmen kunta
Komunë
noform
Kisha në Hyrynsalmi
Stema_figura
Vendndodhja
Hyrynsalmi is located in Finlanda
Hyrynsalmi
Hyrynsalmi
Vendndodhja e Hyrynsalmi në Finlandë

Koordinatat: 64°40.5′V 28°29.5′L / 64.6750°V 28.4917°L / 64.6750; 28.4917

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Kainuu
Kryetari i komunës Heimo Keränen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,521.36 [1] km2
Popullsia 2,465 [2] banorë
Dendësia 1.73 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.hyrynsalmi.fi

Hyrynsalmi (finlandisht: Hyrynsalmen kunta), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Kainuu.

Komuna ka një popullsi prej 2,465 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,521.36 kilometra katrorë (587.40 sq mi) prej të cilave 100.32 km2 (38.73 sq mi) është uji[1]. Dendësia e popullsisë është 1.73 banorë për kilometër katror (4.5/sq mi).

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hyrynsalmi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale